V okviru teme o življenju nekoč smo prvošolcem in drugošolcem doživljanje preteklosti približali z obiskom »Batičeve hiše« in stare kovačije v Lokavcu.

Po dolgem času (prvošolci pa prvič) smo se z avtobusom odpeljali v Lokavec, kjer sta nas pred »Batičevo hišo« pričakala gospa Andreja in gospod Boris Blažko. Po toplem sprejemu sta nas peljala v hišo, katere »črna kuhinja« ima danes posebno muzejsko vrednost. Sestavljajo jo zanimivo, še vedno delujoče leseno ognjišče, krušna peč. V hiši je tudi soba in prostor – soba za čevljarja in šiviljo.

Po ogledu smo se odpravili še v zaselek Kuši, kjer smo si ogledali kovaški muzej Kuša. Gospod Stanislav Černigoj nam je pokazal razne kovane izdelke, poleg tega pa tudi kovanje v delavnici.

Po prijetnem doživetju preteklosti smo se ob potoku Lokavščku sprehodili do Ajdovščine.